neděle 20. listopadu 2016

Recenze - Univerzita Výjimečných: Zkouška

Univerzita Výjimečných: Zkouška - recenze

Autorka: Joelle Charbonneau
Originální název: The Testing
Počet stran: 304
Rok vydání: 2016 (originál 2013)
Nakladatel: Fragment
Anotace (Databáze knih): zde

16 letá Malencia právě dokončila školu, což z ní udělalo dospělou. Po dokončení školy si musíte vybrat povolání pro obnovu zpustošené země. Cia se ale celý život připravuje na jiný život. Celý život se učí co může, aby jí vybrali do programu a mohla tak jít dál studovat do hlavního města a mít tak možnost získat vysoké a hodnotné povolání. Není to však tak jednoduché, jak si všichni myslí. Ke studiu je nutné projít Testováním. Cia byla vybrána na testování a její otec se poprvé zmínil o testování, kterým si sám prošel. Z testování si nepamatuje nic než krátké útržky plné bolesti a smrti.

Hlavní hrdinka Cia mě velice překvapila. Jak to totiž v poslední době bývá, patnáctiletá dívka se v knihách projevuje jako 13 letá, ale častěji můžete vidět, že se chová až moc dospěle. A Cia nezapadá ani do jedné skupiny. U ní jsem se ani jednou nezastavila nad tím, že se choval nějak nepatřičně na svůj věk. Tím ale vůbec nechci říct, že by se chovala dětsky, to vůbec. Jelikož je ona a také všichni kolem ní z té "lepší, chytřejší" populace, celý příběh to posune o level výš. Krom Cii je v knize důležitý také Thomas, její dlouhodobá a hlavně jsou ze stejné kolonie, což z něj dělá jediného člověka, kterému Může Cia věřit.

Samozřejmě jako u každé Young Adult knihy je jasné, že nás autorka neobrala o nějakou tu romantiku. Avšak tady pro ni není moc místa, ale samozřejmě se mezi částmi, kdy musí bojovat o život najdou také chvíle, kdy jsou spolu sami a nějaká ta jiskra vzplane.

Musím přiznat, že prvních asi 50 stránek jsem si říkala jak moc se příběh podobá Divergenci, po chvíli Labyrintu, The Hunger Games a pak opět Divergenci. Nicméně po těch 50 stránkách se to opravdu rozjelo a já měla problém knihu odložit (i když vlastně moc né, test z matiky je prostě test z matiky...) pro její čtivost. Strašně moc se těším na další díl, jenže jsem nikde nečetla kdy, a jestli vůbec někdy kniha vyjde. 2. i 3. díl v originále už vyšel a to dokonce v roce 2014, takže uvidíme. Knihu hodnotím 4,5 hvězdičkami!

Děkuji moc eshopu megaknihy.cz za poskytnutí knihy na recenzi.
♥Knihu můžete koupit zde! ♥

Přeji krásný zbytek dne! ♥
WeRonnie

6 komentářů:

  1. Knihu jsem také četla a hrozně se mi líbila. Doufám, že se další díl už chystá i v češtině. :D

    OdpovědětVymazat
  2. Moc pěkná recenze :) Knihu jsem četla dvakrát, v angličtině i česky a moc se mi líbila :) Snad brzy bude další díl :)

    OdpovědětVymazat
  3. Joo :D super super, jen ti tam podle mě vypadlo slovíčko, ale to je asi fuk. A prej test z matiky jo??? Taky už se těšim na pokračování

    OdpovědětVymazat

Budu ráda za každý komentář, radu nebo připomínku :)