čtvrtek 16. února 2017

Recenze - Moudré z nebe

Moudré z nebe - recenze

Autor: Richard Skolek
Počet stran: 98
Rok vydání: 2015
Nakladatel: Backstage Books
Anotace (Databáze knih): zde

Příjemná oddechovka plná humoru a nostalgie. Taková je kniha Moudré z nebe, u které jsem měla tu radost si jí přečíst. O existenci knihy jsem vůbec nevěděla až do okamžiku, kdy mě kontaktoval sám pan autor Richard Skolek. Nejdříve jsem si říkala, že mi kniha nezabere více jak jeden večer, to bohužel ale nějak neprošlo a já nad knihou strávila asi 2 týdny. Tím ale vůbec nepopírám kvalitu a obsah knihy, je to totiž spíše moje vina.

Celá kniha je psána formou deníčku a hlavní postavou je sám spisovatel, tedy jeho mladší školní já. Jak sám autor tvrdí, je to dětský deníček, který je ale určen pro dospělé. A co to obnáší? Spoustu srandy, vtípků, nespisovných slov a dinosaurů. Kniha popisuje příběhy v průběhu několika let.

Ríša je nadprůměrně chytrý chlapec, který zrovna nastoupil do první třídy a i přesto, že denně poslouchá urážky na jeho osobu, je celkem spokojený. Z urážek si moc velkou hlavu nedělá, ale to bude spíše tím, že takovéhle věci dětská hlava ještě nebere moc vážně, no a ptáte se proč že se stává terčem posměchu? Protože je tlustý. Být tlustý samo o sobě není takovým problémem, když se s tím smíříte a smíříte se také s tím, že sousedky a nejen ty o vás říkají, že jste tlusté dítě. Problém ale nastává tehdy, když nastoupíte do sportovní třídy, kde jsou samé hubené děti. Ríša to ale moc neřeší, oni jsou hubení, on je zase chytrý, vyrovnáno. Nad jeho připomínkami se někdy zkrátka musíte pozastavit a upřímně se jim zasmát, protože ta dětská upřímnost, zvědavost a nevědomost.. vás prostě dostane a vy si hezky nostalgicky zavzpomínáte na staré dobré dětské časy.

Dlouhé odstavce plné dlouhých vět plné nespisovných slov (zpočátku velmi otravných, ale časem si zvyknete na slova jako vobraz, vono, vobracet). To přesně vystihuje styl psaní autora v této knize. Ze začátku mi to celkem vadilo, ale po chvíli si prostě na ten chaos ve větách zvyknete a uvědomíte si, že k tomu to prostě patří. Chaos nebyl jen v samotných větách, ale i všude kolem, protože neustále jste přeskakovali z jednoho tématu k druhému a to přesně dotvářelo atmosféru, takže za to má autor u mě zaručeně pomyslné plus. Jak jste si možná všimli, kniha nemá ani 100 stránek, tudíž vás to asi navede k tomu, že je to knížečka ke kávičce, já se tím prokousávala dlouho, ale to bylo tím, že jsem si na to prostě nedokázala udělat a tak jsem knihu četla v průběhu hodin fyziky a v tramvaji cestou domu.

Z čeho jsem měla ale opravdu zvláštní pocit byl samotný konec knihy. Žádného konce se totiž nedočkáte. Určitě si každý z vás vedl alespoň jednou deník a každý z vás zažil několik šťastných dní, kdy jste poctivě zapisovali a pak přišel den, kdy jste se prostě rozhodli, že už si psát deník nechcete. A tak prostě skončíte. Tady je to stejné, prostě to najednou skončilo a vy si jen říkáte: Hm, tak jo, co teď... Tím, že je to deník, tak neočekáváte konec, protože by to mělo pokračovat, což bych já ocenila, ale někdy to skončit muselo, že.

Tuto knihu bych vám určitě chtěla doporučit, protože si to zaslouží. Pokud hledáte něco právě na odreagování nebo něco, co by vás hezky pohladilo po duši, myslím, že Moudré z nebe je dobrou volbou. Opravdu dlouho mi trvalo, než jsem se rozhodla, jaké hodnocení knize dám, ale nakonec jsem se rozhodla pro 4,3/5. Nakonec bych ještě skrze tuto recenzi chtěla poděkovat autorovi za to, že mi poslal knihu a tudíž mi poskytl šanci si knihu přečíst, jsem za to opravdu vděčná (i za to strohé, ale milé věnování, které najdete v mém Unboxingu).

Žádné komentáře:

Okomentovat

Budu ráda za každý komentář, radu nebo připomínku :)